Přehled účinných antihistaminik

Antihistaminika zmírňují příznaky alergické reakce a zlepšují stav pacienta. V současné době je užívání těchto léků široce používáno. Antialergické léky lze zakoupit v jakémkoli řetězci lékáren a jsou nabízeny ve velkém sortimentu.

Co jsou to antihistaminika?

Dále se pokusíme jednoduchými slovy vysvětlit, co jsou to antihistaminika. Jedná se o léky, jejichž činnost je zaměřena na blokování histaminu, který se uvolňuje do krevního řečiště, když alergen vstoupí do orgasmu. Histamin se hromadí v těle na určitých místech: na sliznicích, v blízkosti nervových zakončení, krevních cév, na části kůže, dýchacích cest, nervového systému.

Antihistaminika mají následující účinky:

  • antialergický;
  • dekongestant;
  • antispastický;
  • antipruritikum.

Nyní se používá několik generací antihistaminik, které se liší délkou účinku a mechanismem účinku..

Indikace

Alergie je projevem přecitlivělosti na určitou látku. Jako alergen (dráždivý) mohou působit:

  • produkty;
  • léky;
  • prach;
  • pyl rostlin atd..

Když je faktor způsobující alergii vyloučen, negativní reakce po chvíli pomine. Ale s následným kontaktem s tímto alergenem se reakce těla obnoví..

Antialergické léky neovlivňují hlavní příčinu alergické reakce. Jejich úkolem je eliminovat příznaky a zmírnit stav..

Indikace pro použití jsou stavy s takovými alergickými projevy:

  • zánět spojivek;
  • rýma;
  • dermatitida (kontaktní, atopická);
  • alergie s kousnutím hmyzem ve formě svědění, zarudnutí, otoku;
  • reakce na pyl z kvetoucích rostlin;
  • na léky;
  • Jídlo;
  • chemikálie pro domácnost, kosmetika;
  • studené nebo teplé;
  • neurodermatitida;
  • alergický ekzém;
  • atd.

Kontraindikace

  • závažné poškození ledvin nebo jater;
  • těhotenství;
  • laktace;
  • individuální citlivost na účinnou látku léčiva.

Se zvláštnostmi dávkování mohou být léky předepisovány starším pacientům, pacientům s vysokým krevním tlakem. V tomto případě dávku upraví lékař s přihlédnutím k charakteristikám zdraví pacienta..
[adinserter block = "2 ″]

Léky 1. generace

První antihistaminika se objevila ve 30. letech minulého století.

Akce této skupiny má následující funkce:

  • rychlý a výrazný terapeutický účinek (odstranění svědění, kopřivky atd.);
  • doba působení - ne více než 8 hodin;
  • snížený svalový tonus;
  • lehký anestetický účinek;
  • potřeba více dávek během dne;
  • vyvíjí se závislost, která snižuje účinnost drogy;
  • dlouhodobé užívání vyžaduje změnu léku každé půl měsíce;
  • sedace (slabost, ospalost atd.);
  • velké množství možných nežádoucích účinků (bušení srdce, narušení stolice, sucho v ústech atd.);
  • nelze kombinovat s alkoholem nebo psychotropními drogami;
  • nelze použít při řízení, při práci s mechanismy a ve všech ostatních případech, kdy je požadována rychlost reakce.

Při užívání léků první generace mohou být problémy s gastrointestinálním traktem (například zácpa), problémy s jasností vidění, tachykardií, suchostí v nosohltanu. To je způsobeno anticholinergními vlastnostmi léčiv, které podporují reakce podobné atropinu. Současně existuje anti-čerpací účinek a antiemetikum..

Skupinové léky mohou způsobit exacerbaci u následujících onemocnění:

  • glaukom;
  • bronchiální astma;
  • BPH.

Mezi oblíbené léky patří:

  • Difenhydramin;
  • Suprastin;
  • Tavegil;
  • Diazolin;
  • Fenkarol.

Léky 2. generace

Ve srovnání s léky 1. generace nemá tato skupina léků takový sedativní účinek.

Podle účinku na tělo se antihistaminika druhé generace liší v následujících vlastnostech:

  • doba terapeutického účinku jedné dávky se udržuje po dobu jednoho dne;
  • žádná závislost, lze použít od několika měsíců do roku;
  • neovlivňují fyzickou aktivitu;
  • nesnižujte duševní aktivitu;
  • terapeutický účinek je prodloužen, přetrvává po dobu jednoho týdne po ukončení léčby;
  • mírná sedace;
  • mezi nedostatky - toxické účinky na srdce;
  • omezení přijetí ve stáří;
  • ve většině případů jsou léky dobře snášeny a nejsou absorbovány v zažívacím traktu jídlem;
  • svědění, kopřivka a další projevy jsou odstraněny;
  • při dlouhodobém užívání je nutné kontrolovat práci srdce (s výjimkou Loratadinu), protože existuje kardiotoxický účinek;
  • v případě poruch práce srdce a cév nejsou léky této generace předepsány.

Mezi oblíbené léky v této skupině patří:

  • Fenistil;
  • Ebastin;
  • Kestin;
  • Aktivastin;
  • Klaridol;
  • Clarisens;
  • Klarotadin;
  • Lomilan;
  • LauraGeksal;
  • Claritin;
  • Rupafin;
  • Loratadin;
  • Alergodil.

[adinserter block = "3 ″]
Je kontraindikováno kombinovat příjem těchto léků s následujícími skupinami fondů:

  • antidepresiva;
  • makrolidy;
  • protiplísňový.

Léky 3. generace

Léky této skupiny mají tu vlastnost, že se po požití přemění na farmakologické metabolity. Tato generace léků je vylepšenou verzí léků druhé generace. Nemají toxický účinek na srdeční sval, prakticky nemají sedativní účinek. To umožňuje používat antihistaminika těmi, kteří jsou spojeni s typem aktivity s rychlostí reakcí.

Působení drog:

  • nedostatek sedace;
  • významná selektivita;
  • lze použít k úlevě od sezónních exacerbací;
  • vhodné pro různé věkové kategorie;
  • eliminovat příznaky (kožní reakce atd.);
  • rychlý nástup účinku (po čtvrt hodině);
  • doba uchování účinku (až dva dny);
  • léčba bronchiálního astmatu;
  • účinek akce přetrvává několik dní po ukončení kurzu;
  • lze použít v případě celoroční alergické reakce.

Populární jména:

  • Zodak;
  • Zyrtec;
  • Gismanal;
  • Trexil;
  • Telfast;
  • Cetirizin;
  • Cetrin.

Léky 4. generace

Tyto léky patří mezi nejinovativnější. Jsou nejbezpečnější a mají následující charakteristické rysy:

  • téměř okamžitý nástup antialergického účinku;
  • dlouhá doba působení;
  • možná dlouhodobá léčba léky této generace;
  • žádné vedlejší účinky, včetně účinků na srdce a cévy.

Přes výhody těchto léků by jejich použití mělo být dohodnuto s lékařem. Nelze je předepsat těhotným ženám, dětem a kojícím.

Mezi slavnými jmény jsou:

  • Ksizal;
  • Cetrizin;
  • Fenspirid;
  • Bumpin;
  • Fexofenadin;
  • Ebastin;
  • Desloratadin;
  • Erius;
  • Levocetirizin;
  • Telfast.

Antihistaminika pro děti

Děti, stejně jako dospělí, jsou náchylné k alergiím. V tomto případě je vyžadován příjem šetřících, ale zároveň docela efektivních prostředků. Pouze lékař si může vybrat drogu v každém jednotlivém případě. Pro děti různého věku je poskytována vhodná forma uvolňování léku, kterou lze považovat za nejvhodnější.

U dětí je důležitá forma uvolňování léku:

  • od 6 let - tablety;
  • od 4 let - sirupy;
  • do 2 let - kapky.

Pokud potřebujete rychle zmírnit příznaky alergie, lze doporučit Fenistil a Suprastin. Při dlouhodobé léčbě se obvykle upřednostňují léky pozdějších generací. Například Zyrtec lze používat od šesti měsíců a Erius - od jednoho roku věku. Výrobky jako Ksizal nebo Telfast patřící k nejnovější generaci lze doporučit dětem od šesti let.

Mezi moderní léky pro děti patří Claritin a Zyrtec, které mají dlouhodobý účinek (24 hodin). U kojenců je Suprastin často předepisován v malé dávce, má také další uklidňující účinek. Suprastin mohou užívat i kojící ženy.

Samoléčba antialergiky jakékoli generace může být zdraví škodlivá. Antihistaminika ke zmírnění příznaků alergie by měla být předepsána lékařem s přihlédnutím ke všem individuálním charakteristikám pacientů.

Antihistaminika: seznam léků a rysy jejich použití

Jak normalizovat hladinu histaminu lidovými léky

Tradiční metody, jako antagonisté histaminu, široce využívají zdroje přírodních produktů a surovin z léčivých bylin, které mají schopnost snížit produkci vysílače. Obsahuje v léčivých bylinách a potravinách, které vstupují do těla. Přírodní antihistaminika zahrnují antioxidanty, stejně jako vitamíny C a A, které se nacházejí v citrusech a exotickém ovoci (ananas, mango). Normalizuje hladinu jahod, jablek, vlašských ořechů.

Mnoho druhů zeleniny má také antihistaminový účinek: všechny druhy zelí, pálivé a sladké papriky, bylinky, cibule a česnek, mrkev a rajčata. Z kategorie rybích produktů se histamin normalizuje, když jsou do stravy zahrnuty losos, makrela a rybí olej.

Tradiční medicína doporučuje mnoho receptů na odvary doporučené pro alergie, zde je několik z nich:

  1. Čerstvě připravený čaj z byliny provázku (lékárenské brikety jsou neúčinné) by se měl místo čaje a kávy konzumovat několik let bez přestávky. Brewed normal, ready to drink after 20 minutes.
  2. Pokud se obáváte reakce na pyl, můžete kloktat čistou vodou a přidat infuzi mateřského nebo kozlíku lékařského. Pomáhá kontrastní sprchy několikrát během dne.
  3. Účinným prostředkem je tinktura z 10 gramů květů měsíčku se dvěma sklenicemi vroucí vody. Po několika hodinách vezměte 1 velkou lžičku třikrát denně.
  4. Svědění kůže je eliminováno vnější aplikací tinktury měsíčku na alkohol (vodka), roztok sody (1,5 čajové lžičky na 250 g vody).
  5. Vysoce kvalitní mumie má vynikající účinek (rozpusťte 1 gram v 1 litru vody při teplotě 40 ° C). Vezměte jednou ráno a poté jej umyjte teplým mlékem. Aplikujte dvacet dní na jaře a na podzim.
  6. Přítomnost svědění uší v důsledku nesnášenlivosti antibiotik používejte externě smíšené tinktury z vlašských ořechů a propolisu.

Použití echinacey, bazalky, spiruliny, lněného oleje bude přínosné, mají antihistaminické vlastnosti.

Výrobky obsahující histamin

Zahrnutí potravin obsahujících histamin do stravy může způsobit bolesti hlavy, dušnost, ucpaný nos, kašel, bronchospazmus a astmatické záchvaty..

Všechny potraviny jsou rozděleny do dvou skupin, některé z nich aktivují histamin v těle, jiné samotné ho obsahují velké množství. Přítomnost tkáňového hormonu v nich je uvedena v tabulce:

Největší množství histaminu se nachází v potravinách, které byly konzervované, uzené, sušené, fermentované (ve věku). To může zahrnovat škodlivé potravinářské přídatné látky. Nejnižší úroveň se nachází v potravinách, které nebyly zpracovány: zelenina, maso, čerstvé ryby.

Histamin je látka, která je v těle nezbytná jako modulátor a moderátor biochemických procesů. Jeho přebytek však vyvolává negativní důsledky v podobě různých patologií. Není snadné diagnostikovat, protože i když se konzumuje ve stejném jídle, jeho úroveň může být odlišná. Z preventivních důvodů se doporučuje vyloučit uvolňovače histaminu (pokud je to možné) a jíst pouze čerstvé jídlo. Je třeba vyloučit potraviny se známkami nevhodnosti.

Stabilizátory membrány žírných buněk

Snižte excitabilitu buněk, ve kterých se vyvíjí alergická reakce.

Tato skupina léků zahrnuje léky, které regulují uvolňování histaminu ze žírných buněk.

Účinek užívání těchto léků se vyvíjí postupně, a proto se používají k profylaxi v kombinaci s léky s rychlejším účinkem..

Hlavní léky:

  1. Kromoglykát sodný - Intal;
  2. Kromolin;
  3. Ketotifen;
  4. Nedocromil sodný;
  5. Hormonální pilulky.

Tyto léky se používají jako součást komplexní terapie při léčbě bronchiálního astmatu.

  1. LÁTKA CHROMOGLYKÁT SODNÝ. Snižuje počet astmatických záchvatů, snižuje jejich závažnost a předchází bronchiální hyperreaktivitě. Účinnost léku lze posoudit až po měsíci jeho užívání, jeho použití vám umožňuje opustit kortikosteroidy nebo výrazně snížit jejich dávku.
  2. PŘÍPRAVA INTÁLNÍ. Jedna dávka léčiva obsahuje 5 mg kromoglykátu sodného. Hodnotí se jako bezpečný a účinný lék na dětské astma.

Kromoglykát sodný je také obsažen v léčivých přípravcích: Cromolin, Ifiral.

KETOTYPHEN. Také se označují jako stabilizátory membrány žírných buněk. Lék v tabletách by měl být používán po dobu nejméně tří měsíců, během této doby se vyvíjí jeho terapeutický účinek.

Ketotifen se používá k prevenci záchvatů bronchiálního astmatu, lék je indikován k prevenci sezónní rýmy a konjunktivitidy.

Nedocromil sodný se používá během sezóny alergenů. Lék ve sprejích se používá k léčbě rýmy, v kapkách k odstranění příznaků konjunktivitidy.

Tablety nedocromilu jsou předepsány pro dlouhodobé užívání při astmatu.

Nedocromil sodný je také obsažen v přípravku Tayled.

HORMONÁLNÍ TABLETY. Vyznačují se rychlým působením, pod jejich vlivem příznaky alergie v krátké době zmizí, což pomáhá zlepšit stav pacienta.

Hormony se předepisují v prvních dnech nemoci, poté se mění na bezpečnější léky.

Srovnávací ukazatele hlavních léků na alergie.

Jedním z moderních léků na alergie je Kestin.

Obecný koncept

Většina lidí slyšela o antihistaminikách, ale ne každý ví, co jsou zač a jak fungují. Toto je název skupiny léků, které jsou schopné působit na receptory histaminu, mediátor alergických reakcí. Při kontaktu s dráždivou látkou začne lidské tělo produkovat specifické látky, mezi nimiž je nejúčinnější histamin. Když se tato látka „setká“ s určitými receptory, objeví se příznaky jako slzení, zarudnutí kůže, svědění a vyrážka..

Antialergické léky jsou schopné tyto receptory blokovat a v důsledku toho odolávají vzniku nepříjemných příznaků. Bez nich budou negativní procesy v těle pokračovat..

V současné době dochází k významnému nárůstu počtu lidí trpících jedním nebo druhým typem alergie. Nedostatečná reakce imunitního systému se může vyvinout na pozadí poruch fungování endokrinního nebo nervového systému, ale nejčastěji jsou příčinou vnější podněty: pyl, vlna, prach, chemikálie, některé potraviny.

Antihistaminika 4. generace

Specialisté na farmakologii vynalezli inovativní léky 4 generací, které působí v co nejkratším čase a zůstávají účinné po dlouhou dobu. Seznam antihistaminik 4. generace pro léčbu alergií je neustále aktualizován novými vynálezy. Léky této skupiny výborně blokují receptory H1 a zastavují projevy alergické reakce.

Významnou výhodou těchto léků je, že nemají nepříznivý vliv na fungování srdce a cév, proto jsou považovány za nejbezpečnější prostředek k neutralizaci známek a příčin alergií. Mají však také své vlastní kontraindikace, včetně věku do dvou let a doby porodu. Než začnete užívat jakýkoli lék, měli byste určitě navštívit lékaře, pečlivě si přečíst pokyny.

Seznam antihistaminik v této skupině je následující: Levocytirizin, Erius, Desloratadin, Ebastin, Ksizal, Fexofenadine.

Nejúčinnější léky

Není snadné vyčlenit nejúčinnější ze seznamu antihistaminik 4. generace. Byly vyvinuty poměrně nedávno, jejich seznam je poměrně malý a všechny přinášejí požadovaný výsledek, když se použijí. Nejběžnějšími léky jsou ty, které obsahují fenoxofenadin. Nemají negativní vliv na srdeční systém, nemají hypnotický účinek. Dosud jsou tyto léky nejúčinnější pro léčbu alergických reakcí..

Přípravky, jejichž hlavní účinnou látkou je cetirizin, jsou lékaři často předepisovány jako adjuvans při léčbě kožních onemocnění. Po užití 1 dávky léku se požadovaný účinek dostaví do dvou hodin a přetrvává po dlouhou dobu. Aktivním derivátem loratadinu je lék zvaný Erius. Je 2krát účinnější než Loratadin.

Antihistaminikum Ksizal

Lék Ksizal je také často předepisován na alergie, je schopen blokovat zánětlivé procesy a působení histaminů, takže rychle neutralizuje hlavní projevy alergických procesů v těle. Rovněž vstupuje do procesu aktivního metabolismu. Často se předepisuje na různá kožní onemocnění, což je způsobeno jeho schopností dobře pronikat do epidermální vrstvy..

Při dlouhodobém užívání léku Ksizal u dětí trpících atopickou dermatitidou od raného věku existuje vysoká pravděpodobnost, že v budoucnu poklesne počet alergických reakcí na různé dráždivé látky. Dvě hodiny po použití léku se dostaví požadovaný výsledek, který trvá dlouho.

Vzhledem k tomu, že léky 4. generace si zachovávají svůj účinek po dlouhou dobu, postačí pouze jedna dávka každých 24 hodin. Někdy pro dosažení maximálního účinku doporučují lékaři užívat jednu tabletu každý druhý den nebo dvakrát týdně. Tento lék má mírný sedativní účinek.

Pokud však v močovém systému existují patologické stavy, musí být tento léčivý přípravek používán velmi opatrně. Suspenze nebo sirup Ksizal se používá u dětí od dvou let

Antihistaminikum fexofenadin

Přípravek Telfast je předepsán k neutralizaci všech projevů alergické reakce. Ale než začnete užívat jakýkoli lék, měli byste se poradit s lékařem. Není povoleno používat tento lék u dětí mladších 6 let..

Antihistaminikum desloratadin

Desloratadin také neinteraguje s jinými léky a nezhoršuje rychlost psychomotorických funkcí a jeho účinek je trvalý a dlouhodobý..

Další léky 4. generace

Díky svému pozitivnímu účinku se droga Erius stala velmi populární. Má silný antialergický účinek, ale má své vlastní kontraindikace. Přípravek Erius by neměly užívat těhotné a kojící matky. Pokud je uvolňovací formou léku sirup nebo suspenze, je povoleno použití u dětí od jednoho roku.

Lék Suprastinex nebo Caesar se používá u pacientů, kteří čelí problému sezónní alergie na pyl z kvetoucích rostlin. Používá se jako hlavní lék na eliminaci konjunktivitidy, rýmy alergické geneze. Konzumuje se s jídlem. Nedoporučuje se užívat antihistaminika 4. generace souběžně s alkoholickými nápoji.

Alergické tablety pro děti

Pokud dítě trpí alergií, je nutné k výběru léku přistupovat nejodpovědněji. Alergické reakce u dětí se mohou objevit v jakémkoli věku, dokonce i v novorozeneckém stadiu. Pokud není léčena na alergie, může být onemocnění komplikováno stavy, jako je bronchiální astma, autoimunitní poruchy a další patologické stavy, až po zdravotní postižení.

Není nutné říkat, že samoléčba v dětství není tím nejlepším řešením. Specialista by měl předepsat a sledovat průběh léčby.

V tabulce uvádíme seznam povolených léků v dětství, a to i od narození.

Pipolfenovy pilulky a injekce lze použít od 2měsíčního dítěte, pilulky pouze od 6 let. Indikace: kožní alergie, alergická rýma atd..

Lék je schválen od 2 let věku. Působí proti nachlazení a proti kožním alergiím, zmírňuje příznaky svědění a otoků tkání.

Název drogyFormulář vydáníFunkce aplikace
DifenhydraminTablety, injekční roztok, čípky.Difenhydramin ve formě čípků a injekcí je povolen od druhého měsíce života dítěte. Ve formě tablet je lék předepisován přísně od 3 let. Používá se na alergie na obličej a pokožku, na alergie na nachlazení atd..
PipolfenTablety, dražé, injekce.
FenistilKapky pro vnitřní použití, tobolky, gel pro vnější použití.Kapky jsou předepsány od prvního měsíce života novorozence. Gel lze použít také od narození, ale pod lékařským dohledem. Kapsle jsou k dispozici od 12 let. Je předepsán pro potravinové alergie, kožní alergie a alergie na nachlazení, nakapáním léku dítěti 20 minut před odchodem ven.
PeritolPilulky.
DiazolinPilulky.Diazolin lze používat od 1 roku. Před použitím se doporučuje tabletu rozdrtit na práškovou formu. Je předepsán pro alergickou konjunktivitidu - oční alergie, kožní reakce, sennou rýmu.

Je důležité si uvědomit, že hlavním cílem léčby alergie je detekce a eliminace alergenu nebo specifického dráždidla a neužívání antialergických léků.

V dětství může nastat individuální přecitlivělost těla na jakékoli léky, kosmetiku, zvířecí chlupy atd. Děti s dědičnou predispozicí k tomuto stavu jsou nejvíce náchylné k alergickým onemocněním. Odlišit alergické onemocnění od jiných patologických stavů není snadné, proto musí diagnózu stanovit lékař.

Co může způsobit alergie?

Než se rozhodnete, co pít na alergie, musíte se poradit s lékařem. Bude schopen určit faktor, který způsobil vývoj onemocnění, a na základě těchto informací a hlavních příznaků předepíše správnou léčbu.

Alergickou reakci mohou způsobit následující faktory:

  • Léky, zejména pokud jsou užívány příliš často a příliš dlouho
  • Prach, včetně prachu z domácnosti, ve kterém žijí roztoči
  • Pyl z rostlin během kvetení způsobuje sennou rýmu (samostatný typ alergie)
  • Náhlé změny teploty (alergie na chlad a slunce)
  • Srst zvířat, zejména koček, psů, hlodavců a králíků, jakož i ptačího peří
  • Kousnutí včely, vosy a komárů
  • Plísňové houby
  • Chemikálie pro domácnost, parfémy a kosmetika mohou kvůli množství chemických složek způsobit alergickou reakci nejen u dítěte, ale iu dospělého
  • Potravinářské výrobky. Potravinové alergie jsou nejčastější u dětí, ale mohou se vyskytnout také u dospělých. Nejběžnější je nedostatečná reakce na kravské mléko, citrusové plody, červené ovoce a zeleninu, mořské plody, zrna a ořechy..

Druhy alergických léků pro děti

Výše jsme uvedli všechny pilulky na alergie s antihistaminovými vlastnostmi dostupné v arzenálu moderní farmakologie. Z těchto fondů mohou děti po 1 roce užívat Lomilan, Clarisens, Loratodin, Klarotadin, Claritin. Děti nad 2 roky Zodak, Cetrin, Zyrtec, Parlazin, pouze v sirupech nebo kapkách.

Prostředky, stabilizátory membrány žírných buněk

děti mohou používat Ketotifen pouze v sirupu, Kromoglin, Kromohexal - ve formě inhalace, nosního spreje a Intal lze použít až po 2 letech. Tyto produkty posilují membrány žírných buněk, které poskytují imunitní ochranu. Když je membrána těchto buněk zničena, uvolňuje se histamin - nejsilnější mediátor zánětu při alergiích. A tyto prostředky stabilizují buněčnou membránu a brání histaminu v zahájení procesu alergické reakce..

Jedná se o docela nebezpečné látky pro tělo dítěte, nelze je použít k žádným alergickým projevům, ale pouze v extrémních případech, kdy nic jiného nepomůže, a pouze podle pokynů a sledování pediatra. GCS jsou součástí standardu léčby bronchiálního astmatu u dětí a jsou méně nebezpečné při inhalační a pulzní terapii. Účinek užívání hormonálních očních kapek, nosních sprejů, krémů, mastí a tablet je velmi rychlý, ale dlouhodobé užívání má dlouhodobé důsledky. Mezi tyto léky patří prednison, beklomethason, betamethason, hydrokortison, dexametozon, methylprednisolon atd. Alergické krémy pro děti - podrobně v našem článku.

Antihistaminika 3. generace

K účinné léčbě alergií byly vyvinuty nejlepší léky třetí generace. Jsou nejprogresivnější a nejdokonalejší a skvěle pomáhají. Tyto prostředky nejsou charakterizovány vlivem na práci srdce, stejně jako negativním účinkem na centrální nervový systém člověka. Jsou to ve své podstatě aktivní metabolity léků druhé generace..

Telfast - metabolit terfenadinu, také neinteraguje s jinými léky, není metabolizován v těle, nezpůsobuje ospalost a nezhoršuje psychomotorické funkce. Mezi antihistaminiky je považován za bezpečný a účinný. Tyto pilulky na alergii by neměly užívat děti do 6 let. Cena 570,00 RUB.

Fexofenadin je analogem předchozího léku. Rovněž nemá žádný vliv na mozek a nervový systém, neinteraguje s drogami a alkoholem a je účinným a bezpečným prostředkem. Cena 281,79 RUB.

Cetirizin - účinný při podráždění pokožky. Není metabolizován v těle a rychle proniká kůží, proto dobře eliminuje dermatitidu. Lze použít u dětí starších 2 let. Cena 105,00 RUB.

Zyrtec - prakticky nemá žádné vedlejší účinky, působí po celý den (účinek nastává asi za 1-2 hodiny)

Vzhledem k tomu, že látky z přípravku se vylučují ledvinami, v případě selhání ledvin a jiných problémů by měl být lék používán opatrně a pod dohledem odborníka. Cena 199,00 RUB.

Cetrin - jeho použití je možné při léčbě dospělých i mladých pacientů alergiků od dvou let

Je považována za nejbezpečnější a nejúčinnější léčbu příznaků alergie. Lék neinhibuje fungování centrálního nervového systému a prakticky nezpůsobuje sedativní účinek. Cena 164,00 RUB.

Pouze odborník může vybrat a předepsat pilulky proti kožní alergii. Musí brát v úvahu existující nemoci, jakož i projevy a závažnost alergie..

Indikace pro jmenování

Tablety Erius se doporučují používat v případě sezónní rýmy, slzení, svědění nosní sliznice, sezónní senné rýmy, kopřivky chronického idiopatického typu. Jak je předepsáno odborníkem, může být lék použit pro jiné alergické stavy. Například mnoho pacientů říká, že Erius dobře zvládá příznaky neurodermatitidy, potravinových alergií, atopické dermatitidy..

V rámci komplexní terapie je možné užívat antihistaminikum s planými neštovicemi, růžovými lišejníky, svrabem a pseudokrabem. Přípravek „Erius“ účinně odstraní silné svědění a pomůže vám usnout.

V pediatrické praxi se antialergické léčivo používá ve formě sirupu. Výrobce tvrdí, že může být podáván dětem starším než 1 rok. Dávka bude záviset na věkové skupině. Tablety Erius jsou vhodné pro dospělé a děti starší 12 let. Návod k použití doporučuje užívat 1 tabletu (5 mg) denně.

Nejlepší léky na alergie

Příznaky alergie vedou k produkci velkého množství histaminu. Proto jsou antihistaminika předepsána k boji proti zánětu očí, kůže a dýchacích orgánů. V současné době existují tři generace těchto léků..

Níže uvádíme údaje o lécích, které existují na moderním farmakologickém trhu, vezměte v úvahu jejich pozitivní a negativní stránky. Je třeba poznamenat, že informace uvedené v tomto článku mají čistě informativní povahu a konkrétní lék může předepsat pouze kvalifikovaný lékař..

V současné době jsou antihistaminika (metabolity) 3. generace považována za nejúčinnější prostředek proti alergiím. Rychle eliminují příznaky alergické reakce, nezpůsobují ospalost, kardiotoxické nebo sedativní účinky. Kromě toho nenarušují práci centrálního nervového systému, takže je lze podávat dětem od dvou let a dospělým, kteří pracují s mechanismy a potřebují neustálé soustředění..

Ve vzácných případech může použití metabolitů způsobit ospalost. Tento účinek se však projevuje pouze u lidí s přecitlivělostí nebo u těch, kteří trpí chronickou únavou. Tento příznak proto není důvodem k ukončení užívání léků..

Hlavní výhodou metabolitů je, že je lze užívat dlouhodobě, například k léčbě dlouhodobých alergických projevů:

  • Alergická kontaktní dermatitida
  • Celoroční alergická rýma
  • Atopická dermatitida u dětí a dospělých
  • Kopřivka
  • Alergická konjunktivitida

Výhody antihistaminik 3. generace jsou zřejmé:

  1. Neovlivňují rychlost reakce a nemají sedativní vlastnosti. Tyto léky také neinterferují s duševní a fyzickou aktivitou. Mohou být užívány s jídlem nebo bez jídla a zlepšení přichází poměrně rychle. Účinek léku trvá dva dny a aktivita léku se nemění ani při dlouhodobém užívání.
  2. Některé léky mohou způsobit nežádoucí účinky. Například terfenadin a astemizol by se neměly užívat současně s antibiotiky, antidepresivy a antimykotiky. Také je nepijte citrusovými džusy. To může způsobit kardiotoxicitu a zhoršit funkci jater. Tyto prostředky proto nejsou předepisovány starším lidem a pacientům s onemocněním jater a kardiovaskulárního systému. U těchto pacientů se považuje za přijatelnější užívat Loratadin a Cetrin.
  3. Pro místní léčbu se používá lék Acelastin, který začíná působit do 20 minut po podání a nemá žádné vedlejší účinky.

Tabulka léků a jejich levných analogů

V tabulce níže jsme sestavili seznam antihistaminik, které jsou nejčastěji předepisovány lékařem, a vybrali jsme pro ně dostupnější analogy - léky se stejnou účinnou látkou.

Léčivá látkaDrahé lékyLevné analogy
CetirizinZirtek - 225 rublů. Cetrin - 350 rublů.Cetirizin Hexal - 60 rublů. Cetirizin Teva - 110 rublů.
FexofenadinAllegra - 800 rublů.Feksadin - 350 rublů. Gifast - 240 rublů.
LoratadinClaritin - 250 rublů.Loratadin - 40 rublů.

Klarotadin - 120 rublů.

Lorahexal - 55 rublů.

Clarisens - 75 rublů.

DesloratadinErius - 600 rublů.Desal - 150 rublů Desloratadine Teva - 275 rublů.

Alergické tablety pro děti

Pokud dítě trpí alergiemi, musí být výběr léků přijímán s plnou odpovědností. Při absenci správné léčby v raném věku je pravděpodobnost vzniku závažných komplikací vysoká: bronchiální astma, autoimunitní patologie atd..

Pouze odborník si může vybrat lék vhodný pro dítě na základě výsledků lékařské prohlídky. Častěji než ostatní se používají následující léky:

  1. Pipolfen. Injekční forma léku je schválena pro použití od dvou měsíců věku. Pipolfen ve formě pilulek lze podávat pouze dětem, které dosáhly věku 6 let.
  2. Fenistil. Od prvního měsíce života dítěte je lék předepisován ve formě gelu nebo kapek. Tobolky jsou schváleny pro použití pouze pro děti starší 12 let. Fenistil je zvláště účinný při alergiích na potraviny a při reakcích na změny povětrnostních podmínek.
  3. Peritol. Tento lék je předepisován od dvou let. Často se předepisuje na alergie na mráz. Rychle zmírňuje svědění, otoky tkání a také eliminuje vyrážky.

Alergie je závažné onemocnění, které vyžaduje správnou terapii. Samoléčba v takové situaci je plná vývoje komplikací. Proto při prvních známkách problému musíte navštívit lékaře..

Nejúčinnější antihistaminika pro děti a dospělé - seznam léků s pokyny a cenami

Malý počet lidí má to štěstí, že ve svém životě nikdy nepociťují alergické reakce. Většina z nich je musí pravidelně řešit. Účinná antihistaminika pomohou vyrovnat se s alergiemi u dospělých i dětí. Tyto prostředky pomáhají eliminovat negativní reakce těla na určité podněty. Na trhu existuje široká škála antialergenních léků. Je žádoucí, aby jim každý člověk porozuměl..

Co jsou to antihistaminika

Jedná se o léky, které potlačují působení volného histaminu. Tato látka se uvolňuje z buněk pojivové tkáně, které vstupují do imunitního systému, když alergen vstupuje do lidského těla. Když histamin interaguje s určitými receptory, začíná edém, svědění a vyrážky. To vše jsou příznaky alergie. Léky s antihistaminovým účinkem blokují výše uvedené receptory, což usnadňuje stav pacienta..

Indikace pro použití

Lékař musí předepsat antihistaminika a stanovit přesnou diagnózu. Zpravidla se jejich příjem doporučuje v případě výskytu těchto příznaků a nemocí:

  • časný atopický syndrom u dítěte;
  • sezónní nebo celoroční rýma;
  • negativní reakce na pyl, zvířecí chlupy, domácí prach, některé léky;
  • těžká bronchitida;
  • angioneurotický edém;
  • anafylaktický šok;
  • alergie na jídlo;
  • enteropatie;
  • bronchiální astma;
  • atopická dermatitida;
  • zánět spojivek způsobený expozicí alergenům;
  • chronické, akutní a jiné formy kopřivky;
  • alergická dermatitida.
  • Léčba stomatitidy u dospělých doma: léky na tuto nemoc
  • Diuretické výrobky
  • Domácí léčba seboroické dermatitidy

Antihistaminika - seznam

Existuje několik generací antialergických léků. Jejich klasifikace:

  1. Drogy nové generace. Nejmodernější léky. Jednají velmi rychle a účinek jejich používání trvá dlouho. Blokujte receptory H1, potlačujte příznaky alergie. Antihistaminika této skupiny nezhoršují funkci srdce, proto jsou považována za jednu z nejbezpečnějších.
  2. Léky 3. generace. Aktivní metabolity s velmi málo kontraindikacemi. Poskytují rychlé a udržitelné výsledky šetrné k srdci.
  3. Přípravy 2. generace. Nesedativní léky. Mají malý seznam vedlejších účinků, velmi zatěžují srdce. Neovlivňuje duševní ani fyzický výkon. Antialergické léky druhé generace se často předepisují, když se objeví vyrážka, svědění.
  4. Léky 1. generace. Sedativa, která trvají až několik hodin. Dobře eliminují příznaky alergie, ale mají mnoho vedlejších účinků a kontraindikací. Od jejich použití má vždy sklon spát. V dnešní době jsou takové léky předepisovány velmi zřídka..

Antialergické léky nové generace

Není možné uvést seznam všech léků v této skupině. Stojí za to rozebrat několik nejlepších. Tento seznam otevírá následující lék:

  • název: Fexofenadin (analogy - Allegra (Telfast), Fexofast, Tigofast, Altiva, Fexofen-Sanovel, Kestin, Norastemizol);
  • akce: blokuje H1-histaminové receptory, zmírňuje všechny příznaky alergie;
  • plusy: působí rychle a po dlouhou dobu, je dostupný v tabletách a suspenzích, je pacienty dobře snášen, nemá příliš mnoho vedlejších účinků, je vydáván bez lékařského předpisu;
  • nevýhody: nevhodné pro děti do šesti let, těhotné ženy, kojící matky, nekompatibilní s antibiotiky.

Další droga, která si zaslouží pozornost:

  • název: Levocetirizin (analogy - Aleron, Zilola, Alerzin, Glenzet, Aleron Neo, Rupafin);
  • účinek: antihistaminikum, blokuje receptory Н1, snižuje vaskulární permeabilitu, má antipruritické a antiexudativní účinky;
  • plusy: v prodeji jsou tablety, kapky, sirup, lék funguje za pouhých čtvrt hodiny, není mnoho kontraindikací, existuje kompatibilita s mnoha léky;
  • nevýhody: široká škála silných vedlejších účinků.

Následující lék nové generace se také osvědčil:

  • název: desloratadin (analogy - Lordes, Allergostop, Alersis, Fribris, Eden, Eridez, Alergomax, Erius);
  • akce: antihistaminikum, antipruritikum, dekongestant, zmírňuje vyrážku, rýmu, ucpaný nos, snižuje bronchiální hyperaktivitu;
  • plusy: nová generace léků na alergie se dobře vstřebává a pracuje rychle, zmírňuje příznaky alergie na jeden den, nemá negativní vliv na centrální nervový systém a rychlost reakcí, nepoškozuje srdce, je povoleno společné podávání s jinými léky;
  • nevýhody: nevhodné pro těhotenství a kojení, zakázané pro děti do 12 let.

Antihistaminika 3 generace

Následující droga je populární a má mnoho dobrých recenzí:

  • jméno: Desal (analogy - Ezlor, Nalorius, Eliza);
  • akce: antihistaminikum, zmírňuje otoky a křeče, zmírňuje svědění, vyrážku, alergickou rýmu;
  • plusy: vyrábí se v tabletách a roztokech, nemá sedativní účinek a neovlivňuje rychlost reakcí, rychle funguje a působí asi jeden den, rychle se vstřebává;
  • nevýhody: špatné pro srdce, mnoho vedlejších účinků.

Odborníci na takovou drogu dobře reagují:

  • název: Suprastinex;
  • akce: antihistaminikum, zabraňuje vzniku alergických projevů a usnadňuje jejich průběh, pomáhá při svědění, odlupování, kýchání, otokech, rýmě, slzení;
  • plusy: je k dispozici v kapkách a tabletách, nemá sedativní, anticholinergní a antiserotonergní účinek, lék působí za hodinu a pokračuje v práci po celý den;
  • nevýhody: existuje řada přísných kontraindikací.

Skupina léků třetí generace zahrnuje také následující:

  • jméno: Ksizal;
  • akce: výrazné antihistaminikum, nejen zmírňuje příznaky alergie, ale také zabraňuje jejich vzniku, snižuje propustnost stěn krevních cév, bojuje kýchání, slzení, otoky, kopřivka, zánět sliznic;
  • plusy: prodávané v tabletách a kapkách, nemají sedativní účinek, dobře se vstřebávají;
  • nevýhody: má širokou škálu vedlejších účinků.

Antialergické léky 2. generace

Známá řada léků, představovaná tabletami, kapkami, sirupy:

  • jméno: Zodak;
  • účinek: prodloužený antialergický účinek, pomáhá proti svědění, odlupování kůže, zmírňuje otoky;
  • plusy: podléhá dávkám a pravidlům přijetí, nezpůsobuje ospalost, rychle začíná jednat, nezpůsobuje závislost;
  • nevýhody: zakázáno pro těhotné ženy a děti.

Přípravek druhé generace:

  • jméno: Cetrin;
  • akce: antihistaminikum, dobré na otoky, hyperemii, svědění, odlupování, rýmu, kopřivku, snižuje propustnost kapilár, zmírňuje křeče;
  • plusy: v prodeji jsou kapky a sirup, nízké náklady, nedostatek anticholinergních a antiserotoninových účinků, pokud je pozorováno dávkování, neovlivňuje koncentraci, nezpůsobuje závislost, vedlejší účinky jsou extrémně vzácné;
  • nevýhody: existuje řada přísných kontraindikací, předávkování je velmi nebezpečné.

Další velmi dobrá droga v této kategorii:

  • jméno: Lomilan;
  • účinek: systémový blokátor receptorů H1, zmírňuje všechny příznaky alergie: svědění, olupování, otoky;
  • plusy: neovlivňuje srdce a centrální nervový systém, je zcela vylučován z těla, pomáhá dobře a rychle překonat alergie, vhodný pro trvalé použití;
  • nevýhody: mnoho kontraindikací a vedlejších účinků.

Nástroje 1. generace

Antihistaminika této skupiny se objevila velmi dávno a nyní se používají méně často než ostatní, přesto si zaslouží pozornost. Zde je jeden z nejslavnějších:

  • název: Diazolin;
  • akce: antihistaminikum, blokátor receptoru H1;
  • plusy: dává anestetický účinek, působí dlouhodobě, dobře pomáhá při dermatózách se svědivou kůží, rýmou, kašlem, alergiemi na potraviny a léky, kousnutím hmyzem, je levný;
  • nevýhody: středně výrazný sedativní účinek, mnoho vedlejších účinků, kontraindikace.

Ten patří také k lékům 1. generace:

  • název: Suprastin;
  • akce: antialergický;
  • klady: k dispozici v tabletách a ampulích;
  • nevýhody: výrazný sedativní účinek, účinek je krátkodobý, existuje mnoho kontraindikací, vedlejších účinků.

Poslední zástupce této skupiny:

  • jméno: Fenistil;
  • akce: blokátor histaminu, antipruritikum;
  • plusy: k dispozici ve formě gelu, emulze, kapek, tablet, dobře zmírňuje podráždění pokožky, zmírňuje trochu bolesti, levné;
  • nevýhody: účinek po aplikaci rychle projde.
  • Jak zavřít rajčata na zimu v litrových nádobách
  • Příznaky úpalu u dospělých
  • Mastná játra: jak zacházet

Alergické tablety pro děti

Většina antihistaminik má přísné kontraindikace související s věkem. Otázka by byla docela rozumná: jak zacházet s velmi malými alergiky, kteří netrpí méně často než dospělí? Dětem jsou zpravidla předepisovány léky ve formě kapek, suspenzí a nikoli tablet. Prostředky povolené pro léčbu kojenců a osob mladších 12 let:

  • Difenhydramin;
  • Fenistil (kapky jsou vhodné pro kojence starší než měsíc);
  • Peritol;
  • Diazolin;
  • Suprastin (vhodný pro kojence);
  • Klarotadin;
  • Tavegil;
  • Cetrin (vhodný pro novorozence);
  • Zyrtec;
  • Clarisens;
  • Cinnarizin;
  • Loratadin;
  • Zodak;
  • Claritin;
  • Erius (povoleno od narození);
  • Lomilan;
  • Fenkarol.

Mechanismus účinku antihistaminik

Pod vlivem alergenu se v těle produkuje přebytek histaminu. Pokud je spojen s určitými receptory, dochází k negativním reakcím (edém, vyrážka, svědění, rýma, zánět spojivek atd.). Antihistaminika snižují uvolňování této látky do krevního řečiště. Kromě toho blokují působení H1-histaminových receptorů, čímž jim brání ve vazbě a reakci se samotným histaminem..

Vedlejší efekty

Každá droga má svůj vlastní seznam. Konkrétní seznam nežádoucích účinků také závisí na tom, ke které generaci produkt patří. Zde jsou některé z nejběžnějších:

  • bolest hlavy;
  • ospalost;
  • zmatek vědomí;
  • snížený svalový tonus;
  • rychlá únavnost;
  • zácpa;
  • poruchy koncentrace;
  • rozmazané vidění;
  • bolest břicha;
  • závrať;
  • suchá ústa.

Kontraindikace

Každé antihistaminikum má svůj vlastní seznam uvedený v pokynech. Téměř každý z nich má zakázáno brát těhotné dívky a kojící matky. Seznam kontraindikací léčby může zahrnovat:

  • individuální nesnášenlivost ke komponentám;
  • glaukom;
  • žaludeční vřed nebo 12 duodenální vřed;
  • adenom prostaty;
  • obstrukce močového měchýře;
  • děti nebo stáří;
  • nemoci dolních cest dýchacích.

Nejlepší léky na alergie

TOP 5 nejúčinnějších léků:

  1. Eriusi. Rychle působící lék, který dobře odstraňuje rýmu, svědění, vyrážky. Stojí to drahé.
  2. Ráj. Přípravek s desloratadinem. Nemá hypnotický účinek. Dobře se vyrovná s trháním, svěděním, otoky.
  3. Zyrtec. Lék je založen na cetirizinu. Rychlé a efektivní.
  4. Zodak. Skvělý lék na alergie, který okamžitě zmírňuje příznaky.
  5. Cetrin. Lék, který velmi zřídka vyvolává nežádoucí účinky. Rychle zmírňuje příznaky alergie.

Cena antihistaminik

Všechny léky jsou k dispozici ke koupi a můžete si snadno vybrat ten nejvhodnější. Někdy poskytují dobré slevy na fondech. Můžete si je koupit v lékárnách v Moskvě, Petrohradu a dalších městech, objednat jejich doručení poštou z online lékáren. V tabulce najdete přibližné cenové rozpětí pro antihistaminika:

Název léku, forma uvolnění, objem

Antihistaminika: co to jsou, generace histaminů

Každý, kdo hledá histaminy v lékárnách, se určitě setká s problémem, protože jsou předepisovány ve velmi vzácných situacích. Antihistaminika různých generací jsou dnes prezentována velmi široce. Jde o to, že histamin je biologická sloučenina, která je trvale v lidském těle v neaktivním stavu. Volný histamin je tak aktivní, že blokuje fungování životně důležitých orgánů. K potlačení této účinné látky se používají antihistaminika..

  • Jak antihistaminika fungují?
  • Generace antihistaminik: seznam
    • Antihistaminika 5. generace: seznam
    • Antihistaminika pro děti a těhotné ženy
  • Nežádoucí účinky a kontraindikace antihistaminik
  • Lékové interakce
    • Který lékař může pomoci?

Jak antihistaminika fungují?

Vzhledem k vysoké rychlosti tvorby komplexu "histamin-receptor" vyvinuli vědci novou generaci antihistaminik, které mají další účinek na komplex zánětlivých mechanismů:

  • inaktivovat histamin;
  • zpomalit syntézu histaminu a tvorbu kyslíkových radikálů;
  • narušit proces buněčné aktivace imobilizací iontů vápníku.

Tyto léky ovlivňují interakci receptorů a histaminu, která je nezbytná pro biologický účinek na mediátor..

Když se histamin váže na receptor H1, objeví se v buňkách hladkého svalstva křeče. Pokud takový receptor ovlivňuje zakončení nervových buněk, pokožka začne svědit, objevuje se kopřivka a hyperémie. Když receptory působí na hrudník, zvyšuje se produkce hlenu.

V situaci, kdy je H2 receptor připojen k histaminu, je stimulováno vylučování buněk v gastrointestinálním traktu, následované průjmem, plynatostí a vyrážkami v ústech..

Receptor H3 je přítomen v buňkách nervového systému, a proto reagují na histamin zvýšením teploty, bolestmi hlavy, nevolností a migrénou.

Na povrchu žírných buněk je receptor H4, který se podílí na mobilizaci a pohybu neutrofilů.

Antihistaminika jsou schopna vázat se na určitý typ receptoru nebo nemusí být selektivní.

Generace antihistaminik: seznam

Odborníci určili klasifikaci léků na alergie podle generace. Vzniká od doby, kdy byly vynalezeny léky, které blokují histamin. Drogy obsažené v těchto generacích se liší svými vlastnostmi. Klasifikace byla vytvořena na základě kontraindikací a nežádoucích následků po podání.

U každého pacienta je lék vybrán individuálně na základě příznaků. Jednotlivé vlastnosti organismu mají důležitý vliv..

Seznam antihistaminik první generace zahrnuje sedativa, která jsou aktivní na receptory H1. Podávají se pacientovi ve velkých dávkách a účinek jednoho trvá asi 6 hodin. Poté musí být podána další dávka..

Účinný účinek sedativ má také některé vedlejší účinky: vidění se rozmazává, sliznice v ústech vysychá, zornice se rozšiřují. Pomocí sedativních léků pacient zaznamenává ospalost, snížený svalový tonus. Tyto prostředky by neměly být předepisovány, pokud pacient řídí auto a je odpovědný za práci. Při použití s ​​antihistaminiky první generace hypnotik, léků proti bolesti a sedativ se zvýší účinek jejich užívání..

Tyto léky na alergie jsou předepsány pro určité problémy:

  • bronchiální astma;
  • alergie, které zhoršují fungování dýchacího systému;
  • kopřivka;
  • bronchitida;
  • akutní kontaktní alergie.

Vzhledem k tomu, že takové léky dělají vynikající práci s kašlem, jsou předepsány pro bronchitidu. Takové léky potřebují pacienti trpící chronickými onemocněními, které komplikují dýchání. Nejběžnější z nich jsou:

  • Suprastin;
  • Tavegil;
  • Fenkarol;
  • Difenhydramin;
  • Pilpofen.

Antihistaminika druhé generace jsou léky bez sedace. Počet možných nežádoucích účinků je minimalizován. Tyto léky neinhibují reakce ani nezpůsobují ospalost. Produkty druhé generace mají dobrý účinek při léčbě svědění a kožních vyrážek.

Tyto léky však mají kardiotoxické účinky. Proto jsou předepsány v nemocnici. Pacienti s patologií srdce a cév nesmí používat antihistaminika druhé generace:

  • Trexil;
  • Claritin;
  • Zodak;
  • Fenistil;
  • Histalong;
  • Semprex.

Třetí generace antihistaminik patří k aktivním metabolitům. Blokováním syntézy histaminu mají silný účinek na tělo. Mezi tyto nástroje patří: Tsetrin, Zirtek, Telfast. Na rozdíl od léků předchozí generace se používají k léčbě astmatu, kožních onemocnění a akutních alergií. Často se předepisují k léčbě psoriázy..

Dnes jsou antihistaminika nejnovější generace široce používána. Nová čtvrtá generace je prostředek, který prakticky nevyvolává vedlejší účinky (Erius, Telfast, Ksizal).

Výhody používání nejnovější generace antihistaminik jsou:

  • rychlost dopadu na problém;
  • doba terapeutického účinku je až 2 dny;
  • nedostatek tachyfylaxe účinek;
  • potřeba užívání kortikosteroidů klesá;
  • žádné vedlejší účinky na myokard a centrální nervový systém.

Navzdory pokroku ve vývoji farmaceutických společností se užívání těchto léků během těhotenství nedoporučuje. Jsou předepsány pouze pod lékařským dohledem..

Antihistaminika 5. generace: seznam

Nejnovější nový seznam alergických léků zahrnuje:

  • Ebastin;
  • Cetirizin;
  • Levocetirizin;
  • Fexofenadin;
  • Hifenadin;
  • Desloratadin.

Všechny tyto fondy lze nalézt také pod jinými názvy, hlavní účinná látka však zůstává stejná.

Novým léčivem, které je v současné době vyvíjeno, je norastemizol. Jedná se o lék, který je dosud znám pouze v zahraničí..

Antihistaminika pro děti a těhotné ženy

Při léčbě dětských alergických onemocnění se používají tři generace léků. První skupina - to jsou fondy, které rychle vykazují léčivé vlastnosti a jsou snadno odstraněny z těla. Obvykle jsou předepsány k léčbě akutních alergických reakcí v krátkých kurzech. Nejúčinnější z nich jsou: Suprastin, Tavegil, Diazolin a Fenkarol.

Léky druhé skupiny nevyvolávají sedativní účinek a jejich účinek trvá dlouho, proto se užívají jednou denně. Fenistil, Ketotifen a Cetrin se obvykle předepisují k léčbě dětských alergií..

Třetí skupina alergických léků pro děti se používá pro chronickou formu onemocnění, protože trvají dlouho..

Děti mohou užívat antihistaminika ve formě sirupů, kapek, mastí a tablet..

Pokud jde o jmenování antihistaminik těhotným ženám, je třeba si uvědomit, že je to zakázáno během prvního trimestru. Od druhého trimestru můžete prostředky použít, pokud je to nezbytně nutné.

Těhotným ženám mohou být předepsány přírodní antihistaminika ve formě vitamínů B12 a C, kyseliny nikotinové, kyseliny olejové a pantothenové, rybího oleje a zinku.

Nejbezpečnější během těhotenství jsou Zyrtec, Claritin, Avil a Telfast. I jejich příjem však musí být dohodnut s lékařem..

Nežádoucí účinky a kontraindikace antihistaminik

Antihistaminika mohou zhoršit stav pacienta s diagnózami:

  • stagnující moč;
  • glaukom;
  • zvětšení prostaty;
  • střevní obstrukce.

V případě detekce uvedených onemocnění jsou léky na alergie předepisovány opatrně. Dávka bude muset být snížena, pokud osoba trpí selháním ledvin a jater. Dávka v zásadě závisí na léku.

Do věku šesti měsíců se nedoporučuje používat „Hydroxyzin“ a „Promethazin“.

Sedativní antihistaminika jsou léky, které snižují koncentraci. Tento účinek je zvýšen současným podáváním drog a alkoholu.

Při užívání antihistaminik, zejména první generace, se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

  • ospalost;
  • zácpa;
  • bolest hlavy;
  • zhoršení zraku;
  • suchost sliznice v ústech;
  • obtížné močení;
  • zakalení vědomí.

Lékové interakce

Pokud se některé léky užívají společně s antihistaminiky, mohou způsobit ospalost:

  1. "Zopiklon" a další léky, které vám pomohou rychle usnout.
  2. Amitriptylin a podobná antidepresiva.
  3. „Morfin“ a „Kodein“ a také silné léky proti bolesti.
  4. „Temazepam“, „Lorazepam“, „Diazepam“.

Aby se vyloučil výskyt nežádoucích účinků, antispazmodika, antipsychotika a anticholinergika by se neměla užívat s antialergickými léky..

Který lékař může pomoci?

Po objevení se alergických příznaků můžete kontaktovat alergika nebo terapeuta. Další rady získáte od oftalmologa, ORL specialisty a dermatologa. V případě atopické rýmy je nutné navštívit pulmonologa, který podstoupí vyšetření k vyloučení bronchiálního astmatu.

Může také pomoci kompetentní doporučení odborníka na výživu, který vylučuje vysoce alergenní potraviny ze stravy pacienta..

Lékaři poznamenávají, že alergickým komplikacím se lze vyhnout, pokud:

  • dodržujte hypoalergenní stravu;
  • vezměte antihistaminika včas;
  • snížit počet kontaktů s alergenem.

Výběr antihistaminik provádí lékař s přihlédnutím k souběžným diagnózám, věku, závažnosti a celkovému zdraví osoby.


Předchozí Článek

Příznaky alergie na antibiotika

Následující Článek

Quinckeho edém

Publikace O Příčinách Alergií